Historia

Historia Klubu Szachowego "Stilon"


 W 1952 r. powstały zalążki sekcji szachowej KS Włókniarz. Jej założycielem i jednocześnie pierwszym kierownikiem był p. Lorenc, a tworzyli ją tacy szachiści, jak: Tynfowicz, Emil Szerechowicz, Liszewski, czy dyrektor Zakładu - Jerzy Wasilewski. Po czterech latach czysto amatorskiej działalności nastąpiła kilkuletnia przerwa. Dopiero wiosną 1961 r. Stefan Kocik reaktywował sekcję w strukturach zakładowych i w tej postaci przetrwała ona aż do chwili obecnej, aczkolwiek w 1996 r., po rozpadzie wielosekcyjnego ZKS Stilon, utworzone zostało odrębne stowarzyszenie pod nazwą Klubu Szachowego Stilon, którego pierwszym prezesem został Janusz Gramza.

W 1962 r. drużyna zwyciężyła w klasie A okręgu poznańskiego, awansując do ligi okręgowej,   a w 1964 r. znalazła się już w lidze międzywojewódzkiej. W latach 1967-69 gorzowscy szachiści walczyli nawet o wejście do I ligi, ale bez powodzenia. Najlepsze wyniki indywidualne osiągali    w tym czasie Tadeusz Łubieński oraz Roman Sokołowski (ten drugi w 1965 r. zdobył tytuł mistrza Polski, a w 1968 r. tytuł wicemistrzowski w grze korespondencyjnej).

W 1970 r. PZSz utworzył II ligę, do której powołał gorzowski Stilon. W pierwszym roku startów gorzowianie uplasowali się na 5. miejscu. W następnym roku, pomimo wzmocnienia składu Józefem Gromkiem, Stilon zajął 7. lokatę i opuścił szeregi II ligi. Po rocznym pobycie w lidze wojewódzkiej powrócił do wyższej klasy rozgrywek, w której utrzymał się przez dwa kolejne sezony (w 1973 r. zajął 7., a w 1974 r. - 9. miejsce). W następnych latach gorzowianie zwyciężali w lidze wojewódzkiej (od sezonu 1976/77 gorzowskiej), jednak w eliminacjach do II ligi nie udało im się ani razu uzyskać awansu.

W 1979 r. podjęto działania zmierzające do zażegnania zarysowującego się kryzysu. Poprawiły się wyniki sportowe, do których przyczynił się pozyskany do sekcji Stilonu trener i zawodnik - Kazimierz Steczkowski. W 1981 roku zespół Stilonu awansował po raz trzeci do II ligi, w której utrzymał się jedynie przez rok, ale od 1983 r. uczestniczył w niej już przez pięć kolejnych lat.

W 1989 r., po wzmocnieniu kadrowym (Jan Przewoźnik), Stilon awansował po raz piąty do II ligi, a z kolejnym nabytkiem (Aleksandrem Czerwońskim) zajął 4. miejsce w grupie B.          W następnym roku, jeszcze bardziej wzmocniony przez pozyskanie Jana Pisulińskiego, przystąpił do Drużynowych Mistrzostw Polski w Bydgoszczy. Wywalczył tam 6. miejsce          w kraju, równoznaczne ze statusem I-ligowym. Rozpoczęła się wtedy znakomita passa gorzowskich szachistów, którzy w latach 1991, 1993-95 i 1997-98 zdobyli tytuły Drużynowych Mistrzów Polski, a w 1999 r. "dorzucili" jeszcze brązowy medal.

Sukcesy te wywalczyli, wraz z wyżej wymienionymi zawodnikami, nowi wybitni szachiści, zwłaszcza arcymistrzowie Michał Krasenkow, Robert Kuczyński, Iweta Radziewicz, Igor Chenkin, Tomasz Markowski, mistrzyni międzynarodowa Barbara Kaczorowska, oraz Izabela Siekańska, Andrzej Modzelan, Czesława Grochot-Pilarska i Paweł Jaracz.

Indywidualnie w latach 70-tych i 80-tych o najwyższe lokaty w regionie rywalizowali głównie Tadeusz Łubieński, Roman Sokołowski, Kazimierz Steczkowski i Wojciech Brodowski, później do głosu doszły uznane sławy z zespołu ligowego. One też najczęściej reprezentowały okręg gorzowski w mistrzostwach Polski. Największe sukcesy w MP seniorów uzyskali: Barbara Kaczorowska - I m-ce w 1993 r., Iweta Radziewicz - I w 1999 i 2000 r., Tomasz Markowski - I     w 1998 i 1999 r. oraz II w 2000 r., Michał Krasenkow - II w 1997 r., i Robert Kuczyński - II w 1993 r.

Dużo uwagi poświęcali gorzowianie grze korespondencyjnej. Celował w niej Roman Sokołowski, który przez wiele lat uczestniczył w mistrzostwach Europy. Kilka razy wszedł do półfinału,         a w 1986 r. zdobył brązowy medal. W tym samym czasie dobre wyniki odnosił także Józef Goldberg, a po osiedleniu się w Gorzowie - Jan Przewoźnik, który wielokrotnie z powodzeniem bronił barw Polski w meczach międzynarodowych. Sukcesy odnosili gorzowscy szachiści także w grze błyskawicznej - zarówno w klasyfikacji zespołowej (zdobywając w 1993 r. tytuł mistrzów Polski), jak i w indywidualnej - z brązowym medalem Barbary Kaczorowskiej w 1993 r. na czele.

Michał Krasenkow odniósł w 1997 r. szereg sukcesów międzynarodowych: zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Europy, przyczynił się do zajęcia 9. miejsca przez reprezentację Polski w 11. Drużynowych Mistrzostwach Europy, a także zakwalifikował się do trzeciej rundy rozgrywek o mistrzostwo świata (przegrał w grze o wejście do półfinału) i in. Na podstawie uzyskanych wyników awansował na 26. pozycję w rankingu światowym (najwyższą                  w powojennej historii szachów w Polsce).

Inne sukcesy międzynarodowe szachistów Stilonu to: występ drużyny w finale Klubowego Pucharu Europy (styczeń 1999), oraz dwa tytuły Drużynowego MŚ do lat 20 zdobyte przez Iwetę Radziewicz (1999, 2000). Ponadto znakomita gorzowska szachistka wywalczyła jeszcze indywidualne Mistrzostwo Europy do lat 20 (2001). Dwoje zawodników Stilonu - Tomasz Markowski i Iweta Radziewicz brało również udział w składzie reprezentacji Polski w Olimpiadzie Szachowej w Stambule w 2000 r.

Ostatnie lata przyniosły spory regres. Kłopoty finansowe, oraz przekształcenia w ZWCh spowodowały odejście niemal wszystkich czołowych zawodników (poza Czerwońskim                i Przewoźnikiem). "Nowy" zespół w 2003 r. po kilkunastu latach znakomitych występów w najwyższej klasie rozgrywkowej spadł do II ligi. Po roku powrócił do ekstraklasy, gdzie zajmował miejsca w dole tabeli (8., 7. i 9.). W 2008 roku szachiści KSz Stilon zajęli dopiero 7. lokatę w II lidze.

Niepowodzenia seniorów "nadrobili" niejako młodzi szachiści KSz Stilon, którzy w 2006 r. zdobyli tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorów, a ponadto w 2007 r. medal srebrny, i w 2004 r. - brązowy.

Niekwestionowanym twórcą potęgi gorzowskich szachów i jej animatorem jest niestrudzony działacz Konrad Tołkacz.

ZKS/KSz Stilon Gorzów zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski w latach: 1991 (w Mikołajkach), 1993-95 (wszystkie finały w Lubniewicach), 1997 (w Krynicy), 1998 (w Lubniewicach).

źródło:http://zksstilon.republika.pl/stilon_szachy.htm


Szachy dziecięco - młodzieżowe w Gorzowie Wlkp.

 


       Początki życia szachowego w Gorzowie sięgają pierwszych lat powojennych. Wtedy to właśnie przy niektórych klubach, związkach zawodowych, zakładach pracy, powstają sekcje szachowe. Ich działalność ma spontaniczny, ale jednocześnie nieco chaotyczny charakter. Co znamienne, początkowo sportem szachowym zajmują się przeważnie dorośli - dzieci i młodzież włączają się do rywalizacji sportowej znacznie później, bo dopiero w latach siedemdziesiątych.      Ma to z pewnością związek z przybyciem do naszego miasta Józefa Gromka - szachowego mistrza Polski z roku 1955. Działalność szkoleniowa jakiej się podjął, choć trwała zaledwie rok, zaowocowała dobrymi wynikami i powołaniem dwójki najzdolniejszych chłopców - Wojciecha Brodowskiego i Jerzego Broka - do kadry narodowej juniorów.
Jednakże przełomową datą dla szachów dziecięco-młodzieżowych w Gorzowie był dzień 16 października 1975 roku, kiedy to powołano do życia Okręgowy Związek Szachowy. Na jego czele stanął Feliks Witkowski, a jedną z głównych inicjatyw jakiej podjął się nowo powstały zarząd, była szeroko zakrojona praca z dziećmi i młodzieżą. Na efekty takiej polityki nie trzeba było długo czekać. W 1978 roku, podczas mistrzostw Polski juniorów, 10-letnia Beata Ziętek podzieliła III - VIII miejsce, jej brat Jerzy Ziętek XII, natomiast Robert Wilczewski wywalczył IX lokatę.1 W tym samym roku szachy, jako dyscyplinę sportową, włączono do programu III Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży, w której startowało 19 zespołów.2
Z prawdziwą ekspansją szachów wśród najmłodszych mamy do czynienia w latach osiemdziesiątych i związana jest ona głównie z dwoma nazwiskami. Bogdan Lotko - człowiek legenda, pedagog, promotor gry w szachy w Szkole Podstawowej nr 7 w Gorzowie, oraz od 1980 r. instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury. Jego mrówczą pracę w propagowaniu królewskiej gry przecenić nie sposób. Za swoją długoletnią działalność wielokrotnie nagradzany, m.in. listem gratulacyjnym - wystosowanym przez wojewodę gorzowskiego Wacława Niewiarowskiego - 29.09.1991 r.,3 oraz zaszczytnym tytułem „Belfra roku 1998”. Jak sam jednak podkreśla, najwięcej radości i zadowolenia sprawia mu pamięć i dowody sympatii swoich wychowanków, z którymi - pomimo upływu lat - łączą go nadal serdeczne więzi.
Drugą osobą, której działalność zapisała się złotymi zgłoskami w szachowej historii Gorzowa, jest z pewnością Lech Jakubowski. Z wykształcenia plastyk, z zamiłowania szachista, organizator licznych imprez dla dzieci - w których częstokroć udanie łączył obie te pasje. Od 1982 roku kierownik pracowni szachowej w MDK, główny animator życia szachowego w Zakładowym Klubie Sportowym „Stilon”, a w latach późniejszych - nauczyciel plastyki i szachów w Społecznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie. Długoletnia współpraca obu tych nieprzeciętnych osobowości, do dzisiejszego dnia stanowi skarbnicę szachową naszego miasta. Na jej fundamentach wyrosły całe pokolenia gorzowskich szachistów i instruktorów szachowych.   Z wielką energią i entuzjazmem zorganizowali niezliczoną ilość zawodów, imprez okolicznościowych, festynów i konkursów o tematyce szachowej. Do najbardziej udanych zaliczyć można:

1. Miejskie i Wojewódzkie Spartakiady Dzieci i Młodzieży, w których co roku udział brało blisko 200 uczniów gorzowskich szkół średnich i podstawowych.

2. Igrzyska Młodzieży Szkolnej - I edycję rozegrano w marcu 1985r. Na starcie imprezy stanęło 106 uczniów, a w eliminacjach (wg oceny organizatorów) udział wzięło ponad 500 młodych szachistów. Turniejowi nadano wzorową oprawę plastyczną i propagandową, m.in. zorganizowano po konkursową wystawę fotograficzną „W krainie szachów”.

3. Międzyszkolną Ligę Szachową - co roku do rywalizacji przystępowało kilkanaście szkół średnich i podstawowych.


4. Makroregionalne Igrzyska Młodzieży Szkolnej, luty 1985 r. - w imprezie udział wzięli dziewczęta i chłopcy z pięciu województw: poznańskiego, szczecińskiego, koszalińskiego, pilskiego i gorzowskiego.

5. Coroczne spotkania „Ferie z Szachami” - w ramach których organizowano turnieje o „Złotego pionka”, „Srebrnego skoczka”, oraz liczne konkursy i pogadanki o tematyce szachowej.

6. Seanse gry jednoczesnej, tzw. „symultany” - polegające na tym, iż szachowy mistrz rozgrywa równocześnie pojedynki z wieloma przeciwnikami. Ten rodzaj aktywności cieszył się szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych, gdyż mogli skonfrontować swoje umiejętności z czołowymi polskimi i zagranicznymi arcymistrzami.

7. Cykl imprez pt. „Szachowisko” - na co składały się m.in. festyny szachowe z okazji „Dni Gorzowa”; turnieje szachów plenerowych; rodzinne zawody „Ja i tata gramy w szachy”, oraz giełda książki szachowej.

8. Konkurs plastyczny „W krainie królewskiej gry” - przeznaczony dla dzieci w czterech kategoriach wiekowych: 7-9, 10-12, 13-15 i 16-18 lat. Głównym celem konkursu była wymiana doświadczeń i rozszerzenie zakresu wiedzy dzieci i młodzieży na temat szachów, oraz różnych dziedzin twórczości plastycznej.

9. Konkurs literacki i rysunkowy „Śmiech na szachowisku”, styczeń-marzec 1988 r. - celem, jaki przyświecał organizatorom4 konkursu, była popularyzacja gry w szachy za pomocą krótkich utworów literackich i satyrycznych form rysunkowych, zwłaszcza na ujęciu szachów jako sportu, sztuki, nauki, legendy figur szachowych i człowieka - jako podmiotu gry w szachy. W konkursie udział wzięło 1156 utworów literackich i 585 prac plastycznych - 323 autorów, w tym m.in. uczniów Liceum Plastycznego z Częstochowy.

10. Konkurs fotograficzny „W krainie królewskiej gry”, luty 1985 r. - szachy w aspekcie sportowym, oraz jako rozrywka i wypoczynek.

11. Pasowanie na szachistę - imprezy okolicznościowe, integrujące środowisko szachowe, skupione wokół Młodzieżowego Domu Kultury.

Dzieje każdej organizacji zawrzeć można w czterech fazach: ekspansywnego rozwoju, stabilizacji, kryzysu i upadku.5 Podobnie scharakteryzować można działalność pracowni szachowej w Młodzieżowym Domu Kultury. Oznaki kryzysu i groźba przerwania działalności nie wynikały jednakże z małej operatywności trenerów i instruktorów - były natomiast spowodowane coraz trudniejszą sytuacją finansową w oświacie. Pożegnalną imprezą szachową zorganizowaną przez gorzowski MDK, był wielki festyn na powitanie lata, który miał miejsce 16 czerwca 1991 r. w Parku Wiosny Ludów.
Późniejsze lata również obfitowały w liczne imprezy zorganizowane przez pp. Lotkę i Jakubowskiego, z pośród których wymienić można mecz szachowy pomiędzy reprezentacją Gorzowa juniorów i komputerami, rozegrany 18 stycznia 1992 r.; teleturniej „Szachowisko” - przeprowadzony w 1993 r. w Domu Kultury „Małyszyn” - nad którym opiekę medialną objęła Telewizja Regionalna „VIGOR”, czy też konkurs plastyczny pod tym samym tytułem, zorganizowany w 1994 r. przez Galerię Twórczości Dzieci i Młodzieży, działającą przy Wojewódzkim Domu Kultury.
Chlubną kartę w rozwoju gorzowskich szachów dziecięco- młodzieżowych zapisała również Szkoła Podstawowa nr 13. Od 1989 roku wprowadzono tam zajęcia szachowe, które objęły swym zasięgiem blisko 40 uczniów klas pierwszych. Lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, w czym duża zasługa prowadzącego Ryszarda Miąski, który potrafił nie tylko przekazać w ciekawy sposób nowe treści dydaktyczne - ale również poprzez wysoką kulturę osobistą pozyskać młodych ludzi do tego pięknego sportu. Rozpoczęta w ten sposób działalność zaczęła owocować coraz lepszymi wynikami młodych szachistów, stąd pojawiła się konieczność kontynuacji tej sportowo-logicznej przygody na nieco wyższym już poziomie.
W 1992 r. grupę najzdolniejszych młodych graczy miałem przyjemność wziąć pod swoją opiekę. Działalność opiekuńczo-szkoleniową rozpocząłem trzy lata wcześniej, pod kierownictwem Lecha Jakubowskiego we wspomnianym już Młodzieżowym Domu Kultury. W latach minionych, będąc aktywnym zawodnikiem II-ligowego zespołu „Stilon” Gorzów, zdobyłem bogate doświadczenie - niezbędne do pracy w tym zawodzie. Z czasem moja działalność, oparta w głównej mierze o SP-13 i ZKS „Stilon”, zaczęła przybierać coraz bardziej organizacyjny charakter. Udało mi się przeprowadzić, bądź współuczestniczyć w realizacji szeregu imprez szachowych, o bardzo zróżnicowanym zasięgu:

1. Gorzowska Liga Szkolna - zawody dla dzieci szkół podstawowych, reaktywowane po dłuższej przerwie w roku szkolnym 1998/99.

2. Cykl imprez Grand Prix, odbywających się od 1998 r. - dla dzieci Szkół Podstawowych i Gimnazjów, rozgrywanych co miesiąc w Domu Kultury „Kolejarz” w Gorzowie.

3. „Żywe Szachy” - impreza plenerowa, podczas której dzieci występują przebrane za poszczególne figury szachowe. Inscenizacja miała miejsce podczas czerwcowych „Dni Gorzowa” w 1999 r.

4. Otwarte mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 13 - zawody o charakterze ogólnopolskim.

5. Mistrzostwa Gorzowa i Województwa Gorzowskiego - coroczne imprezy, w których bardzo licznie startują najmłodsi szachiści naszego miasta.

6. Międzynarodowy Festiwal Szachowy „Młode Talenty”, przeprowadzony w kwietniu 1999 r. w Lubniewicach - przedsięwzięcie dotowane z europejskich środków PHARE.

W organizacji tych i wielu innych imprez, nieocenioną pomoc okazywali mi zarówno bardziej doświadczeni działacze, jak również moi wychowankowie, którzy na przestrzeni lat włączyli się w proces szkoleniowo-organizacyjny nowych zastępów młodych entuzjastów królewskiej gry w Gorzowie. Ta swoista piramida pokoleń gorzowskich trenerów i instruktorów szachowych pozwala wierzyć, że wypracowany w ten sposób system krzewienia sportu szachowego wśród najmłodszych, będzie funkcjonował jeszcze przez długie lata, ku zadowoleniu i uciesze wszystkich zainteresowanych.


Struktura systemu nauczania szachów w KSz „Stilon”


      Oczywistym jest, że nadrzędnym celem każdych działań o masowym charakterze, jest propagowanie danej dyscypliny na szerokim forum. Pozytywny wpływ gry w szachy na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka nie powinien budzić wątpliwości, i już ten fakt stanowi wyzwanie i zachętę do aktywności. Jednakże konsekwencją każdej masowości jest pojawienie się grupy osób, która przejawia ponad przeciętne predyspozycje i pragnie rozwijać swój talent w bardziej profesjonalny sposób. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom, działacze Zakładowego Klubu Sportowego „Stilon” - funkcjonującego na terenie Gorzowa od 1947 r. - postanowili powołać do życia sekcję szachową. Powstałe w ten sposób - w 1962 roku -zrzeszenie miłośników królewskiej gry, przechodziło różne koleje losów, a i praca z najmłodszymi miała bardzo zmienny charakter.
Pierwsze formy zorganizowanego kształcenia pojawiły się wraz z przybyciem do Gorzowa wspomnianego wcześniej Józefa Gromka. Niestety, jego praca - choć owocna - trwała zaledwie rok i stanowiła tylko zapowiedź wzorcowego modelu szkolenia, jakiego dopracował się klub w latach późniejszych. Modelu, którego inicjatorem był niekwestionowany twórca potęgi gorzowskich szachów, dr Konrad Tołkacz. Człowiek mający swoje zdanie, niezależny, stanowczy, energiczny i zarazem niezwykle uprzejmy. Był kierownikiem reprezentacji Polski na olimpiadzie szachowej w Erewanie `96 i członkiem Zarządu Polskiego Związku Szachowego w latach 1992-96. Oto jak sam wspomina początki działalności w „Stilonie”: „ (...) Wstąpiłem do klubu w 1965 r. Rok później objąłem funkcję sekretarza wielosekcyjnego klubu. Sekretarzowałem 6 lat, a 12 byłem wiceprezesem do spraw sportowych. Jednocześnie stałem na czele sekcji szachowej (...)”. Dla gorzowskich szachów zrobił więcej, niż ktokolwiek inny. To właśnie z Jego inicjatywy z początkiem lat 70-tych gościliśmy w naszym mieście J. Gromka, a w roku 1979 krakowski Wawel na gorzowską Katedrę zamienił mistrz międzynarodowy - Kazimierz Steczkowski. Szkoleniowiec, obdarzony rozległą wiedzą i wyjątkowym darem przekazu. Pracę trenerską z najzdolniejszą młodzieżą naszego miasta, prowadził aż do momentu wyjazdu z kraju, tj. do roku 1987. Zajęcia odbywały się 2-3 razy tygodniowo, w wąskiej 4-5 osobowej - wyspecjalizowanej grupie, wyłonionej spośród dzieci grających w Młodzieżowym Domu Kultury. Jego wychowankowie - do grona których mam zaszczyt się zaliczać - pomimo upływu wielu lat, z dużym sentymentem wspominają tamte czasy i godziny spędzone wspólnie przy szachownicy.
Lata 90-te, to okres największych sukcesów sportowych i szkoleniowych w Klubie Szachowym „Stilon”. Do Gorzowa przeprowadza się, mieszkający w Moskwie, arcymistrz Michał Krasenkow - gracz z szerokiej czołówki światowej. Jego spektakularne sukcesy, w 1997 r. awansował do ósemki najlepszych szachistów świata, przyciągają do szachownic coraz to nowe rzesze młodych ludzi. Odbywają się spotkania i pogadanki uczniów szkół podstawowych z panem Michałem. W lutym 1992 r. zorganizowano w klubie PAX symultanę dla najmłodszych, podczas której nasz bohater odpowiadał na wiele pytań dotyczących szachów i swojej kariery sportowej. Pytany o promocję szachów, odpowiada: „ (...) przede wszystkim dzieci! To one są najbardziej podatne na każdą ciekawostkę, z zapałem rwą się do odkrycia każdej tajemnicy. Dlatego program edukacji szachowej, rozwijany m.in. w Gorzowie przez Andrzeja Modzelana, zasługuje na wszelkie uznanie i poparcie.”
Działając w ramach struktur KSz „Stilon”, wespół z dr Konradem Tołkaczem, postanowiliśmy reaktywować zajęcia szachowe w Szkole Podstawowej nr 13. Jak uprzednio wspominałem, innowacja polegająca na wprowadzeniu szachów jako przedmiotu nauczania, miała już swój początek w roku szkolnym 1988/89 i była kontynuowana przez trzy kolejne lata. Niestety, z uwagi na brak środków finansowych zrezygnowano z tej formy rozwoju umysłowego dziecka. Przyjazny klimat, jaki wytworzył się dla szachów w tej szkole, jak również pozytywna ocena przedsięwzięcia przez dyrekcję placówki, skłoniły nas do wznowienia działalności.11 Na bazie „Programu nauki gry w szachy w trzech pierwszych latach nauczania”, pp. Andrzeja Michalskiego i Zygmunta Węża - zatwierdzonego do użytku szkół podstawowych decyzją Podsekretarza Stanu, gen. dyw. Jana Czapli z dn. 10.01.1985r.12 - opracowałem autorski projekt organizacji nauki gry w szachy w SP-13 w Gorzowie. Propozycja uzyskała akceptację Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i Kuratorium, a sfinalizowana została za sprawą Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Gorzowie - Adama Kozłowskiego.


PROJEKT ORGANIZACJI NAUKI GRY W SZACHY
(Szkoła Podstawowa nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim)
I KLASA:

Zakres: cztery klasy pierwsze ( około 90 - 100 uczniów ).
Cel: propagowanie sportu szachowego wśród najmłodszych, oraz dokonanie wstępnej selekcji osób ze szczególnymi predyspozycjami.
Częstotliwość: 2 razy w tygodniu po 1 godzinie.
Efekt końcowy: rozwój osobowo - umysłowy dziecka, oraz zapoznanie wszystkich uczniów z elementarnymi zasadami rozgrywania partii szachowej.
II KLASA:
Zakres: dwie specjalistyczne grupy, wyłonionych selektywnie po pierwszym roku nauczania:
Zespół ,,A’’ - liczący 10-12 osób
Cel: przygotowanie najzdolniejszej grupy uczniów do rywalizacji w formach zawodniczych. Reprezentowanie Szkoły Podstawowej nr 13, Klubu Szachowego ,,STILON’’ oraz Miasta Gorzowa na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Częstotliwość: 3 razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne w następującym rozbiciu:
2 godziny - gra praktyczna, będąca jedną z głównych form szachowego rozwoju dziecka. Przeprowadzanie turniejów klasyfikacyjnych. Spotkania z czołowymi zawodnikami Klubu Szachowego ,,STILON’’ i udzielanie przez nich seansów gry jednoczesnej, tzw. symultan.
2 godziny - analiza rozegranych partii i doskonalenie wszystkich elementów gry.
2 godziny - wprowadzanie nowych pojęć i terminów szachowych, mających na celu podniesienie poziomu gry i dalszą fascynację sportem szachowym.
Zespół ,,B’’ - liczący 14 - 16 osób
Cel: stworzenie szansy większej grupie uczniów, którzy w początkowym okresie nauczania wykazali się dużym zaangażowaniem i chęcią dalszego poznawania tajników królewskiej gry, jednakże nie byli tak błyskotliwi jak uczniowie grupy ,,A’’. Zważywszy na specyfikę szachów, gdzie rozwój zawodnika przybiera formy skokowe, trudno po roku nauki jednoznacznie wskazać osoby obdarzone największym talentem.
Częstotliwość: 2 razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne w następującym rozbiciu:
2 godziny - gra praktyczna, symultany i inne formy sprawdzające opanowanie nabytego materiału.
2 godziny - analiza rozegranych partii, doskonalenie wszystkich elementów gry, oraz poznawanie nowych zagadnień taktyczno - strategicznych.
Efekt końcowy: wyłonienie po dwuletnim cyklu szkoleniowym najzdolniejszych uczniów, będących w przyszłości spadkobiercami wspaniałych tradycji gorzowskich szachów.
III KLASA:
W zależności od stopnia rozwoju i ilości osób objętych dalszym szkoleniem przewiduje się kontynuowanie nauki w jednej lub dwóch grupach. Najlepsi zawodnicy otrzymają wszechstronną pomoc szkoleniowo - finansową od kwalifikowanych instruktorów i trenerów sześciokrotnego mistrza Polski - Klubu Szachowego ,,Stilon”.

Przedstawiony projekt systemu nauczania funkcjonuje już od wielu lat i, z drobnymi modyfikacjami, znakomicie zdaje egzamin w strukturze oświatowej. Dobór metod pracy pozostaje w ścisłym związku ze sformułowanymi przez Wincentego Okonia czterema drogami nauczania się, które znajdują zastosowanie również w praktyce klas początkowych:
przyswajanie - metody podające - informacje, objaśnienia, opis przedmiotów, zjawisk, sytuacji, podawanie gotowych wzorów do naśladowania.
odkrywanie - metody poszukujące - rozwiązywanie przez uczniów problemów o charakterze praktycznym, a w elementarnym stopniu również i teoretycznych, dyskusja, inspirowanie do samodzielnego myślenia.
przeżywanie - metody eksponujące - sytuacje, dostarczające uczniom przeżyć emocjonalnych, pozwalające na formułowanie pewnych sądów.
działanie - metody praktyczne - wiązanie poznawania, informacji z działaniem praktycznym.

Przedstawione drogi nauczania - uczenia się, wystąpią na poszczególnych zajęciach z dziećmi w różnym stopniu, w zależności od treści pracy, celu i sposobu realizacji danego zamierzenia - każda jednak znajdzie zastosowanie w trakcie kontaktów dziecka z nauką gry w szachy.
Omówiony powyżej program i struktura systemu nauczania szachów w KSz „Stilon”, stanowi modelowe rozwiązanie tego zagadnienia i jest wzorem dla środowisk szachowych innych miast Polski. Co zrozumiałe, wdrożenie takiej polityki szkoleniowej, wiąże się z wieloma osiągnięciami - i to zarówno w płaszczyźnie sportowej, jak również wychowawczej - a to stanowi przecież nadrzędny cel działalności szachowej.


Sukcesy sportowe i osiągnięcia wychowawcze dzieci i młodzieży 
zrzeszonych w KSz „Stilon”


       Ostatnie dwie dekady XX wieku, to nieprzerwane pasmo sukcesów młodych zawodników Klubu Szachowego „Stilon”. Trudno zliczyć wszystkie medale i tytuły, jakie stały się ich udziałem. Jednakże obok osiągnięć sportowych, ważniejsza była działalność pedagogiczna, związana z wychowawczym oddziaływaniem trenera na wychowanków. Tych dwóch sfer oddzielnie rozpatrywać nie można. Co więcej, dalece istotniejszym zadaniem jest prawidłowe ukształtowanie osobowości młodego człowieka, niż doraźny sukces, wyrażony medalem, czy też innym dyplomem. Wywalczenie nagrody, powinno być jedynie środkiem do celu - jakim jest prawidłowy i harmonijny rozwój każdego dziecka. Z tej perspektywy postaram się przybliżyć szachowy dorobek najmłodszych adeptów królewskiej gry w gorzowskim klubie.
Koniec lat 70 i początek 80-tych, to okres wytężonej pracy i przecierania szlaków, w drodze na szachowy Olimp. Do kadry narodowej juniorów trafia rodzeństwo Beata i Jerzy Ziętkowie, Robert Wilczewski, a w nieco późniejszym okresie Andrzejowie - Kuryło i Modzelan. Wymienieni, tworzą zespół - który z powodzeniem występuje w rozgrywkach II ligi szachowej.       W 1983 roku w gorzowskim Liceum Ogólnokształcącym nr 2, przy ul. Przemysłowej, podejmuje naukę Izabela Łaszewska, pochodząca z Wałcza. Klub roztacza nad nią opiekę wychowawczo - szkoleniową, zapewniając zakwaterowanie, wyżywienie i zajęcia szachowe. Oczywiście, wszystkie wymienione działania poprzedzone są długimi rozmowami z rodzicami zawodniczki. Dziewczyna bez problemów kończy szkołę, zdaje maturę, dostaje się na studia - a po drodze w 1986 r., zdobywa tytuł mistrzyni Polski do lat 20.15 Rok później podobnej sztuki w gronie 18-latek dokonuje Beata Ziętek, triumfując w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży.16 Historyczne wydarzenia mają miejsce w roku 1990 w Bydgoszczy. Na odbywających się tam Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów, nasz zespół w gronie 36 drużyn uplasował się na IX pozycji, co oznaczało wywalczenie awansu do I ligi. Jeszcze lepiej wypadli młodzi gorzowianie w roku następnym w Toruniu, kiedy to udanie finiszując, zajęli V lokatę w kraju. Na osiągnięty wynik zapracowali: Szymon Żok, Daniel Paczkowski, Daniel Pyra, Olaf Michalski, Robert Karanowski, Dorota Rusak, Agnieszka Kaźmierczak i Justyna Bocheńska. Opiekę trenerską sprawowali Lech Jakubowski i Andrzej Modzelan, a w przygotowaniach gorzowskiej ekipy do zawodów udział brali Bogdan Lotko i Jan Przewoźnik.17 W zmaganiach indywidualnych, w 1992 roku w Białej Podlaskiej, Dorota Rusak zdobywa srebrny medal mistrzostw Polski juniorek do lat 16 - co daje jej możliwość startu w mistrzostwach Europy juniorów na Słowacji, gdzie plasuje się na XV-XX miejscu.18
Lata 1993-95 nie przynoszą spektakularnych sukcesów. W rozgrywkach drużynowych - na skutek ukończenia wieku juniora przez kilku czołowych zawodników - gorzowianie toczą rywalizację na II-ligowym poziomie. Indywidualnie plasujemy się poza czołową dziesiątką mistrzostw kraju. Nie jest to jednak czas zmarnowany. Niezbędnego doświadczenia nabywają młodzi uczniowie z SP-13 i już wkrótce będzie o nich bardzo głośnio.
Sygnał do ofensywy nadchodzi z Kalisza, gdzie w 1995r. drużyna „Stilonu” ponownie wywalczyła awans do I-ligi. W tym samym roku startująca w mistrzostwach Polski w szachach szybkich (do 14 lat) Małgorzata Głazik zdobyła pierwszy złoty medal w historii tej dyscypliny w Gorzowie i zakwalifikowała się do reprezentacji kraju na mistrzostwa świata we Francji, w których zajęła IX miejsce.19 Rok później, podczas Drużynowych Mistrzostw Polski juniorów w Żaganiu, zawodnicy KSz „Stilon” zdobywają upragniony, brązowy medal. Stanowi on rodzaj nagrody za długoletnią pracę szkoleniową i jest wynikiem zaangażowania wielu ludzi gorzowskiego środowiska szachowego. Kolejne lata i kolejne medale - zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej.
Z rozegranych w lutym 1997 roku mistrzostwach kraju do lat 16, srebrny medal przywozi - czyniąca stałe postępy Małgosia - co uprawnia ją do startu w mistrzostwach Europy w Tallinie, gdzie plasuje się w środku stawki zawodniczek. W zmaganiach drużynowych zespół juniorów „Stilonu” kończy co prawda rywalizację w I lidze na IV pozycji (załącznik: artykuł nr 1), jednakże grając podobnym składem w mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych, zdobywa jako SP-13 brązowe medale.20
Wszystkie te osiągnięcia nie mogły pozostać nie zauważone przez władze administracyjne Gorzowa. W uznaniu zasług i w nagrodę za godne reprezentowanie naszego miasta na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych, Prezydent - Henryk Maciej Woźniak - ufundował trojgu młodym szachistom „Stilonu” stypendia sportowe. Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Głazik, Przemysław Liwak i Joanna Wilmińska. Jak duże wychowawcze znaczenie miało przyznanie nagród, grono pedagogiczne mogło przekonać się, obserwując reakcję uczniów szkoły na apelu, podczas którego zaprezentowano osiągnięcia szachowe laureatów. Stanowiło to naturalną zachętę do uprawiania tej dyscypliny i niosło przesłanie mówiące, że warto solidnie pracować i dążyć do wytyczonego celu.
Oprócz udziału w zawodach rangi mistrzowskiej, dzieci i młodzież zrzeszona w KSz „Stilon” bierze czynny udział w wypoczynku letnim, będącym formą kolonii szachowych. Co roku grupa dwudziestu kilku młodych szachistów, pod opieką kwalifikowanych instruktorów i pedagogów, wyjeżdża do Słupska - gdzie oprócz zajęć szachowych - wypoczywa w nadmorskiej Ustce i bierze udział w licznych grach i zabawach ruchowych. Podobny obóz miał również miejsce w Czechach, co było dla dzieci szczególną atrakcją. Jak wynika z powyższego zestawienia, każdego roku najmłodsi członkowie klubu uczestniczą w wielu imprezach krajowych i zagranicznych, co poszerza ich horyzonty myślowe, kształtuje charakter i buduje prawidłowych system wartości. W 1998 roku gorzowianie ponownie sięgają po III miejsce i brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski juniorów w Rowach.
Rozgrywki zespołowe mają swoją specyfikę i cieszą się dużą popularnością. Pełnią rolę integracyjną, gdyż w składzie drużyny znajdują się szachiści w wieku od 10 do 18 lat. Rywalizacja w tego typu zawodach wymaga dużego zaangażowania, uczy odpowiedzialności za kolegów z drużyny i wykształca poczucie przynależności do grupy i środowiska lokalnego, jakie się reprezentuje.
W tym samym czasie akces gry w KSz „Stilon” wyraża najzdolniejsza szachistka młodego pokolenia w naszym kraju, 16-letnia warszawianka - Iweta Radziewicz.22 Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata juniorów - znajduje w naszym klubie oparcie finansowe i fachową opiekę szkoleniową. Procentuje to zdobyciem w 1999 r. mistrzostwa Polski kobiet, co w wieku 18-lat jest osiągnięciem rzadko spotykanym.
Tego samego roku, w gronie juniorów, Przemysław Liwak zostaje srebrnym medalistą w krajowym championacie w kategorii chłopców 18-letnich, a Natalia Maszota wśród dziewcząt do lat 14 i uzyskują prawo reprezentowania barw narodowych na wrześniowych mistrzostwach Europy w Grecji.
W moim odczuciu jednakże, nie mniej ważnym osiągnięciem jest udział 17 juniorów KSz „Stilon” w finałowych rozgrywkach mistrzostw Polski juniorów `99 - w różnych kategoriach wiekowych.24 Tak licznej ekipy, która wywalczyła awans do grona najlepszych, nie posiadał żaden szachowy ośrodek w naszym kraju. Ci młodzi ludzie, oprócz sukcesów sportowych, są znakomitymi uczniami - zatem przykładem na godzenie nauki z zainteresowaniami pozalekcyjnymi i pozaszkolnymi. Niektórzy z nich otrzymują nawet prezydenckie stypendia naukowe: Jakub Przewoźnik, Mateusz Bronowicki, Maciej Rutkowski, Tomasz Jarlaczyk. O tym ostatnim czytamy: „(...) ambitny i uzdolniony, szczególnie w przedmiotach ścisłych. Z sukcesami uczestniczy w miejskich imprezach szachowych”.
Naturalną konsekwencją dobrych wyników w nauce, uzyskiwanych w szkole podstawowej i średniej, jest rozwijanie swych zainteresowań na studiach wyższych i w późniejszym okresie - realizowanie swoich aspiracji i uzdolnień w pracy zawodowej. I to właśnie ten aspekt działalności sportowo - wychowawczej Klubu Szachowego „Stilon” uważam za najistotniejszy i najtrwalszy.

 

Andrzej Modzelan

Aktualności

27-03-2018 XIV Lubuska Wiosna Szachowa

Lubuska Wiosna Szachowa po raz czternasty

Dzisiaj (27 marca) o 20.00 odprawa, a jutro o 10.00 I runda XIV Lubuskiej Wiosny Szachowej rozgrywanej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. (ul.Sikorskiego 107, wejście od ul.Kosynierów Gdyńskich).

Transmisja będzie prowadzona z dziesięciu szachownic grupy "A". 

Przy okazji przypominamy, że w dniach 2-7.07.2018 w tym samym miejscu odbędzie się (z funduszem nagród 25.000,00 PLN) II Festiwal Szachowy Emanuela Laskera. 

Szczegóły na stronie www.lasker2018.agencja64.pl

Transmisja 
 

28-02-2017 Turnieje Na Nowy Rok!
28-02-2017 1 % podatku
1 % podatku dla Klubu Szachowego STILON Gorzów Wlkp.

Szanowni Państwo,

jak co roku również teraz w okresie rozliczania się z Urzędem Skarbowym z dochodów osiągniętych w 2015 roku mamy możliwość przekazania 1 % podatku na organizację pożytku publicznego (OPP). Przekazując 1 % podatku na Klub Szachowy STILON Gorzów Wlkp. przez Lubuską Federację Sportu wspomagasz naszą działalność statutową związaną z popularyzacją i propagowaniem królewskiej gry w naszym regionie.

Liczymy  na Państwa wsparcie

01-12-2016 Szachowa Ekstraliga 2016


Szachiści Stilon Gorzów Wlkp. ze srebrem w Sygnity Ekstralidze 2016

 

Tegoroczny wynik gorzowian w elicie Polskich szachów, to 7 zwycięstw i dwa remisy. Lepszym dorobkiem pochwalić się może jedynie drużyna WASKO Hetman Katowice i to jej przypadł w udziale złoty medal Sygnity Ekstraligi 2016. Nasi zawodnicy wywalczyli srebrny medal i jest to już 12 krążek w dorobku. To bardzo duży sukces i nawiązanie do wspaniałych tradycji, tego wielce zasłużonego klubu.

  1. Wasko Hetman Katowice                   17,0 pkt.
  2. Klub Szachowy Stilon Gorzów Wlkp.    16,0
  3. VOTUM SA Wrocław                         14,0
  4. Akademia Szachowa Gliwice              11,0
  5. Baszta MOS Żnin                              9,0
  6. Klub Szachowy Miedź Legnica              8,0
  7. SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza        7,0
  8. TS Wisła Kraków                               5,0
  9. OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała          2,0

     10. LKS Wrzos Międzyborów                     1,0

Osiągnięcia punktowe naszych zawodników przedstawiają się następująco: Jurij Kryworuczko 7,0, Kacper Piorun 5,5, Kamil Dragun 7,0, Michał Krasenkow 6,0, Marcel Kanarek 5,5 i Beata Zawadzka 5,0 – wszyscy z 9 gier. Szczegóły związane z zawodami znajdują się na stronie: ekstraliga.pzszach.pl

27-09-2016 Imprezy w KSz STILON

Mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego 2016

W dniach 23-25 września odbędą się w klubie "Na Chrobrego" mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego w szachach. Zapisy w piątek do godz.16.45

Wiecej szczegółów w turniejowym KOMUNIKACIE

Serwis turniejowy na ChessArbitrze 


Szachowa Sobota , 10 września 2016

10 września odbędzie się pierwsza powakacyjna "Szachowa Sobota". Zapisy do 9.45, start turnieju o 10.00.

Grupa "A" zgłoszona do oceny rankingowej FIDE

Szczegóły regulaminowe i wyniki na serwisie w "ChessArbitrze 


Szanowni Państwo

Zajęcia szkoleniowe dla najmłodszych odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 18 - 19.30 w lokalu klubowym, przy ul. Chrobrego 28 w Gorzowie Wlkp. 31-08-2016 I połowa 2016

SZACHOWA SOBOTA 14 maja odbędzie się w "NoVa Park" Nova Park logo Good News
Turniej liczony do ELO

Zaplanowana na 14 maja "Szachowa Sobota" odbędzie się (przy współpracy z firmą Good News Company) w galerii "NoVa Park" (ul.Przemysłowa 2) , na I piętrze - w okolicach sklepu "Carry".

Zapisy (wpisowe -10 zł w grupie A i 5 zł w grupie "B") - 12.30 -13.00, czas trwania turnieju (orientacyjnie) 13.00-17.00. Nagrody - 5 nagród finansowych w grupie A i 5 nagród rzeczowych w grupie B.IV FESTIWAL SPORTÓW UMYSŁOWYCH

Turniej Szachowy


16 kwietnia br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie odbędzie się w ramach Festiwalu Gier Umysłowych turniej szachowy. Zapisy do turnieju od godziny 10.00, tempo gry P`15. Szczegóły w załączonym komunikacie.


LINK DO KOMUNIKATU (doc)

WYNIKI


* * * 

73 MP MĘŻCZYZN W SZACHACH - POZNAŃ 2016, 29.03 - 07.04.2016


Artykuł w Gazecie Wyborczej

Srebrny medal MP i nominację na Olimpiadę Szachową w Baku 2016 wywalczył zawodnik n/klubu Kacper Piorun. Serdeczne gratulacje! To kolejny udany występ Kacpra, który otrzymał honorową statuetkę "HETMANA" dla najlepszego zawodnika 2015 roku. O sukcesach K.Pioruna piszemy w informacji poniżej.
VI miejsce wywalczył Kamil Dragun, natomiast na VIII miejscu dotarł do mety trzeci z naszych graczy - Marcel Kanarek.


    Przed VII rundą: Kamil Dragun (białe) - Kacper Piorun (czarne)

STRONA TURNIEJU
TRANSMISJA ON-LINE
WYNIKI

W lokalu n/klubu przy ul. Chrobrego 28, rozegrano już drugi turniej z cyklu imprez "Sobota przy Szachownicy". Komunikat do pobrania na stronie turnieju - TUTAJ.

Kolejny turniej odbędzie się w dniu 14 maja 2016. Zapisy do godz. 9.45 (początek gier o godz. 10.00)
5marca
WYNIKI - grupa A

WYNIKI - grupa B

2 kwietnia
WYNIKI - grupa A
WYNIKI - grupa B

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Następna Ostatnia

Galeria

Copyrights: Agencja64 plus Realizacja Agencja Interaktywna Acro.media Sp. z o.o.