Szachiści z brązowym medalem Ekstraligi 2015

         Tegoroczne zmagania rozpoczęły się w maju w Gliwicach. Już w pierwszym pojedynku nasz zespół zmierzył się z brązowym medalistą z roku poprzedniego – Akademią Szachową Gliwice. Powiadają, że gospodarzom zazwyczaj „ściany” pomagają, ale nie tym razem. Nasza drużyna rozegrała bardzo emocjonujący mecz, podczas którego aż 5 partii zakończyło się wynikiem remisowym. Decydującego „gola” strzelił dla naszych barw Kamil Dragun – młody arcymistrz, wychowanek naszego klubu. W drugiej rundzie spotkaliśmy się z ekipą TS Wisła Kraków i… mecz był bez historii. Wysokie zwycięstwo 4.5 – 1,5 zapewnili nam zwycięzcy: Kacper Piorun, Marcel Kanarek i Beata Kądziołka. Ach, gdyby tak w piłkę nożną…

Identycznym wynikiem zakończył się trzeci i ostatni mecz pierwszego zjazdu w Gliwicach – starcie z Silesią Racibórz. Ponownie na listę triumfatorów wpisali się Kamil, Kacper i Marcel. Bardzo uradowani wracali nasi gracze z gościnnego Śląska. Miło jest studiować tabelę, kiedy nasi gracze są na jej czele!

         Drugi zjazd i kolejne trzy mecze. Już w pierwszym zaczęły się schody. Beniaminek z Gniezna miał być łatwym kąskiem dla rozpędzonych gorzowian. Po raz kolejny okazało się, że piękno i urok sportu polegają na tym, że nie zawsze faworyt ma tak łatwo. Po strasznych mękach nasi szachiści zdołali w końcu pokonać drużynę „Chrobrego” w minimalnych rozmiarach 3,5 – 2,5. Uff, ależ była walka – nieoczekiwanie przegrał K.Dragun, ale zwycięstwo zapewnił nam niezawodny Kacper Piorun oraz Michał Krasenkow i Klaudia Wiśniowska. Bohaterką okrzyknięto Klaudię, która we wspaniałym stylu pokonała arcymistrzynię Joannę Worek. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć, że nasza zawodniczka to kolejna wychowanka gorzowskiej szkoły szachowej.

I nadszedł wreszcie mecz prawdy - przed nami mistrz Polski z roku 2014 – drużyna Polonii Wrocław. Aż trudno uwierzyć, ale w tym spotkaniu nie odnotowano żadnego remisu! Krew lała się z obu stron – ranni opatrywali razy i wracali na pole bitwy! Ostatecznie śmiertelne strzały Wrocławian dosięgnęły Kamila, Kacpra (jedyna jego porażka) i Klaudię. Laur zwycięzcy godnie unieśli w górę M.Krasenkow, M.Kanarek i arcymistrz ze Lwowa Jurij Kryworuczko, który gra w naszych barwach już od wielu lat. Po tak wyczerpującym spotkaniu może jakiś odpoczynek? Plaża, słońce i te rzeczy… Nic z tego, po kilku krótkich godzinach odpoczynku, już o 10.00 rano ostatnie starcie zjazdu w Katowicach, rywalizacja z zawsze bardzo groźną ekipą z Grudziądza. Skąd wziąć siły? Bitwa z Wrocławiem pochłonęła mnóstwo energii i 4-5 godzin wysiłku przy szachownicy. Przygotowanie na „Rotmistrza” Grudziądz, to kolejne 2 długie godziny. Jeszcze szybka kolacja, niespokojny sen i już jesteśmy na sali gry. Nikt nie obiecywał, ze łatwo zdobędziemy medale… Tym razem walka przebiegała zgoła inaczej niż ostatni pojedynek. Na kilku szachownicach stanęliśmy nieco gorzej i musieliśmy zaciekle bronić swoich pozycji. W pewnym momencie wydawało się, że napór rywali jest zbyt mocny, ze nie damy rady i wtedy… Kacper Piorun we wspaniałym stylu przełamał linie obronne swojego przeciwnika i zatknął zwycięski sztandar na naszych barykadach. Ileż razy tan zawodnik ratował nas z opresji! Pozostali widząc wspaniałą wiktorię naszego gracza, zwarli mocno szyki i wybronili gorsze pozycje na remis. Zatem ponownie minimalne zwycięstwo 3,5 – 2,5 stało się faktem. Jako że za wygranie meczu drużyna otrzymuje 2 pkt., a za remis 1 pkt., po dwóch turach mieliśmy na swoim koncie 11 pkt. i dzieliliśmy II lokatę w tabeli razem z Polonią Wrocław. Na czele znajdował się główny faworyt zawodów, zespół Wasko Hetmana Katowice.

         Ostatni „kocioł” rozegrany został na początku października we Wrocławiu. Niestety, od dawna wiedzieliśmy, że nasz najlepszy zawodnik, Jurij Kryworuczko nie będzie mógł nas wesprzeć w decydujących o medalach starciach. Ślub brata, to ważne wydarzenie i powód absencji. Szkoda, że też brat nie mógł stanąć na ślubnym kobiercu tydzień później…

Pierwsze spotkanie i już przed nami Hetman Katowice. „Galaktyczny” skład personalny, zebrany z całej Polski i nie tylko, za wcale nie małe pieniądze. Gdzież nam się równać z nimi? To nie lata 90-te, gdzie chłopcy i dziewczyny ze STILONU gromili przykładnie wszystkich przeciwników, sześciokrotnie stając na najwyższym stopniu podium. Teraz realia są nieco inne, rodzimi gracze z Gorzowa – wsparci w niewielkim stopniu z zaprzyjaźnionymi graczami z zewnątrz – muszą stawić czoła świetnie wyszkolonej armii Janczarów z Katowic. Czy nawiążą walkę? Czy też w uznaniu klasy rywala, polegną już w przysłowiowej „szatni”? Ach, cóż to był za mecz, żeby sparafrazować tytuł piosenki Wojciech Młynarskiego: „Ach cóż to był za ślub”. Kacper Piorun w fantastycznej partii pokonał drugą rakietę kraju – Grzegorza Gajewskiego! Marcel Kanarek sprawił tęgie lanie wielokrotnemu reprezentantowi kraju Bartoszowi Soćce. Wspaniałą niespodziankę sprawił kolejny wychowanek naszego klubu Kamil Klim, który postawił zasieki nie do przebycia dla czołowego szachisty kraju – Kamila Mitonia i partia zakończyła się remisem. Niestety, ten heroiczny wysiłek okazał się niewystarczający. Po strasznej walce bez tchu z pola bitwy zniesiono K.Draguna, M.Krasenkowa i jedyną amazonkę w tym towarzystwie – K.Wiśniowską. Jaka szkoda, szczęście było tak blisko… Jako że nieszczęścia lubią chodzić parami, to bardzo obawialiśmy się spotkania z „Zagłębiem” Dąbrową Górniczą. Śląska ekipa walcząca z nami o medal postawiła zdziesiątkowanej gorzowskiej armii wysokie wymagania i nieoczekiwanie zwyciężyła 3,5 – 2,5. Jakaż rozpacz zapanował w naszych szeregach. Przed ostatnim pojedynkiem spadliśmy na IV miejsce w tabeli i losy medalu nie były już tylko w naszych rękach. Na szczęście Dąbrowianie musieli stawić czoła Polonii Wrocławskiej, a tonie łatwe zadanie. Ale jak pokonać drużynę Baszty Żnin? Przecież w ich szeregach grają sami arcymistrzowie! Wszyscy, którzy oglądali ten spektakl, mogliby go zatytułować: „Jak Feniks z popiołów”! Gorzowianie przybili do zwycięskiego brzegu wynikiem, jakże by inaczej 3,5 – 2,5, a bohater tego meczu nazywa się KAMIL KLIM. Śmiałym atakiem, w kompletnie równej pozycji, zmusił do kapitulacji arcymistrza z Ukrainy – Andreia Maksimienkę. Radość była ogromna, zwłaszcza że los uśmiechnął się do nas i Wrocław zwyciężył „Zagłębie” Dąbrowę Górniczą, co oznaczało tylko jedno – mamy brązowy medal!

         Może ktoś się uśmiechnąć – szachy? Czy to jest w ogóle sport? Przecież to gra świetlicowa. Wszystkich którzy tak myślą, zapraszamy już za rok do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie, gdzie będą mogli się na własne oczy przekonać, jak wyglądają zmagania tytanów szachownicy w naszym kraju. Gorzowianie – z uwagi na fakt, że wywalczyli medal w tegorocznej edycji – będą organizować jeden ze zjazdów. Będzie się działo, oj będzie.

I na koniec refleksja, warto intensywnie szkolić juniorów, uczyć młodych ludzi arkanów tej czy innej dyscypliny sportu. Zawodnicy z Klubu Szachowego STILON, to przede wszystkim wychowankowie i osoby od wielu lat związane z naszym miastem. To ewenement w rywalizacji sportowej na najwyższym szczeblu - prościej kupić - ale czy to jest najlepsza droga? No i skąd wziąć pieniądze, przecież to tylko szachy…

 

Aleksandra Modzelan

Aktualności

27-03-2018 XIV Lubuska Wiosna Szachowa

Lubuska Wiosna Szachowa po raz czternasty

Dzisiaj (27 marca) o 20.00 odprawa, a jutro o 10.00 I runda XIV Lubuskiej Wiosny Szachowej rozgrywanej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. (ul.Sikorskiego 107, wejście od ul.Kosynierów Gdyńskich).

Transmisja będzie prowadzona z dziesięciu szachownic grupy "A". 

Przy okazji przypominamy, że w dniach 2-7.07.2018 w tym samym miejscu odbędzie się (z funduszem nagród 25.000,00 PLN) II Festiwal Szachowy Emanuela Laskera. 

Szczegóły na stronie www.lasker2018.agencja64.pl

Transmisja 
 

28-02-2017 Turnieje Na Nowy Rok!
28-02-2017 1 % podatku
1 % podatku dla Klubu Szachowego STILON Gorzów Wlkp.

Szanowni Państwo,

jak co roku również teraz w okresie rozliczania się z Urzędem Skarbowym z dochodów osiągniętych w 2015 roku mamy możliwość przekazania 1 % podatku na organizację pożytku publicznego (OPP). Przekazując 1 % podatku na Klub Szachowy STILON Gorzów Wlkp. przez Lubuską Federację Sportu wspomagasz naszą działalność statutową związaną z popularyzacją i propagowaniem królewskiej gry w naszym regionie.

Liczymy  na Państwa wsparcie

01-12-2016 Szachowa Ekstraliga 2016


Szachiści Stilon Gorzów Wlkp. ze srebrem w Sygnity Ekstralidze 2016

 

Tegoroczny wynik gorzowian w elicie Polskich szachów, to 7 zwycięstw i dwa remisy. Lepszym dorobkiem pochwalić się może jedynie drużyna WASKO Hetman Katowice i to jej przypadł w udziale złoty medal Sygnity Ekstraligi 2016. Nasi zawodnicy wywalczyli srebrny medal i jest to już 12 krążek w dorobku. To bardzo duży sukces i nawiązanie do wspaniałych tradycji, tego wielce zasłużonego klubu.

  1. Wasko Hetman Katowice                   17,0 pkt.
  2. Klub Szachowy Stilon Gorzów Wlkp.    16,0
  3. VOTUM SA Wrocław                         14,0
  4. Akademia Szachowa Gliwice              11,0
  5. Baszta MOS Żnin                              9,0
  6. Klub Szachowy Miedź Legnica              8,0
  7. SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza        7,0
  8. TS Wisła Kraków                               5,0
  9. OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała          2,0

     10. LKS Wrzos Międzyborów                     1,0

Osiągnięcia punktowe naszych zawodników przedstawiają się następująco: Jurij Kryworuczko 7,0, Kacper Piorun 5,5, Kamil Dragun 7,0, Michał Krasenkow 6,0, Marcel Kanarek 5,5 i Beata Zawadzka 5,0 – wszyscy z 9 gier. Szczegóły związane z zawodami znajdują się na stronie: ekstraliga.pzszach.pl

27-09-2016 Imprezy w KSz STILON

Mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego 2016

W dniach 23-25 września odbędą się w klubie "Na Chrobrego" mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego w szachach. Zapisy w piątek do godz.16.45

Wiecej szczegółów w turniejowym KOMUNIKACIE

Serwis turniejowy na ChessArbitrze 


Szachowa Sobota , 10 września 2016

10 września odbędzie się pierwsza powakacyjna "Szachowa Sobota". Zapisy do 9.45, start turnieju o 10.00.

Grupa "A" zgłoszona do oceny rankingowej FIDE

Szczegóły regulaminowe i wyniki na serwisie w "ChessArbitrze 


Szanowni Państwo

Zajęcia szkoleniowe dla najmłodszych odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 18 - 19.30 w lokalu klubowym, przy ul. Chrobrego 28 w Gorzowie Wlkp. 31-08-2016 I połowa 2016

SZACHOWA SOBOTA 14 maja odbędzie się w "NoVa Park" Nova Park logo Good News
Turniej liczony do ELO

Zaplanowana na 14 maja "Szachowa Sobota" odbędzie się (przy współpracy z firmą Good News Company) w galerii "NoVa Park" (ul.Przemysłowa 2) , na I piętrze - w okolicach sklepu "Carry".

Zapisy (wpisowe -10 zł w grupie A i 5 zł w grupie "B") - 12.30 -13.00, czas trwania turnieju (orientacyjnie) 13.00-17.00. Nagrody - 5 nagród finansowych w grupie A i 5 nagród rzeczowych w grupie B.IV FESTIWAL SPORTÓW UMYSŁOWYCH

Turniej Szachowy


16 kwietnia br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie odbędzie się w ramach Festiwalu Gier Umysłowych turniej szachowy. Zapisy do turnieju od godziny 10.00, tempo gry P`15. Szczegóły w załączonym komunikacie.


LINK DO KOMUNIKATU (doc)

WYNIKI


* * * 

73 MP MĘŻCZYZN W SZACHACH - POZNAŃ 2016, 29.03 - 07.04.2016


Artykuł w Gazecie Wyborczej

Srebrny medal MP i nominację na Olimpiadę Szachową w Baku 2016 wywalczył zawodnik n/klubu Kacper Piorun. Serdeczne gratulacje! To kolejny udany występ Kacpra, który otrzymał honorową statuetkę "HETMANA" dla najlepszego zawodnika 2015 roku. O sukcesach K.Pioruna piszemy w informacji poniżej.
VI miejsce wywalczył Kamil Dragun, natomiast na VIII miejscu dotarł do mety trzeci z naszych graczy - Marcel Kanarek.


    Przed VII rundą: Kamil Dragun (białe) - Kacper Piorun (czarne)

STRONA TURNIEJU
TRANSMISJA ON-LINE
WYNIKI

W lokalu n/klubu przy ul. Chrobrego 28, rozegrano już drugi turniej z cyklu imprez "Sobota przy Szachownicy". Komunikat do pobrania na stronie turnieju - TUTAJ.

Kolejny turniej odbędzie się w dniu 14 maja 2016. Zapisy do godz. 9.45 (początek gier o godz. 10.00)
5marca
WYNIKI - grupa A

WYNIKI - grupa B

2 kwietnia
WYNIKI - grupa A
WYNIKI - grupa B

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Następna Ostatnia

Galeria

Copyrights: Agencja64 plus Realizacja Agencja Interaktywna Acro.media Sp. z o.o.